Czego uczy pierwszy związek? Jak żyć po rozstaniu z partnerem? Relacje damsko-męskie siadamipisze.pl

Czego uczy pierwszy związek?

Siedzimy plecami do siebie. Słuchamy najnowszego 480-tego ASOT-a i muzyka przeszywa mnie całą. Zamykam oczy. Dobrze jest mieć kogoś, z kim można posłuchać tego, co się kocha. Zanurzyć się w swoich myślach. Spokojnych. Bo przecież jutro wstanę i będę nadal taka szczęśliwa. On się do mnie uśmiechnie i może znów zaskoczy mnie stojąc w drzwiach z colą, na którą mam właśnie ochotę albo mówiąc „ubieraj się, wychodzimy”. Spokojnych. Bo pierwszy raz kocham tak naprawdę, całą sobą. Mogę listy pisać. Książki. Uczyć wszystkich jak kochać na zabój.

Pierwszy poważny związek

Jak to było kiedy kochałaś pierwszy raz i myślałaś, że to pierwszy i ostatni? No właśnie. Najpierw pięknie. A pewnie teraz masz mdłości na samą myśl o tym imieniu.

To ta osoba, dzięki której (tak, dzięki której, a nie przez nią) biło Ci serce jak oszalałe. Spędzałaś czas wracając z imprezy w wyrze, w którym wiecznie spadała kołdra aż do kolejnego dnia. Wstając tylko wtedy, gdy zgłodnieliście. To ta osoba, która była dla Ciebie całym światem, i to dosłownie, inspiracją, przekładem wszystkich emocji i uczuć. Nauczycielem. Nowej relacji i sytuacji, o których wcześniej nie miałaś pojęcia.

Zawsze ciężko mi uwierzyć w związki, które rozpoczęły się w podstawówce i trwają do dziś. Ale takie są. I to jest fajne. Dla tych, którzy nie mieli tyle szczęścia, czeka wiele trudnych i ukrytych spraw. Bo wiecie. Ten pierwszy nieudany związek albo nawet i pięć nieudanych związków, uczą najwięcej. Najczęściej tego jak ma nie być.

Co Ci daje pierwszy upadek?

Teraz już wiesz, że związek to nie zawsze miłość unosząca dziesięć centymetrów nad ziemię. To też taka relacja, która może Cię wyniszczyć, przez którą upadniesz, spadną Ci morale, bo usłyszysz jaka jesteś zjebana. Może boleć tak bardzo, że spędzisz noc siedząc na płytkach w łazience i dusząc się od własnego płaczu. Ale… może Cię podnieść.

Wiesz już, że życie to nie tylko podziwianie pięknych zachodów słońca nad Bałtykiem i zakończenia jak z bajek Disneya. Jesteś gotowa. Jesteś silniejsza. Masz świadomość, że związek to relacja dwójki ludzi i każdy z nich jest inny. Wiesz też, że warto poznawać siebie i człowieka, z którym być może zdecydujesz się stworzyć rodzinę. Zadbać o bliskość. Za sobą masz trudne decyzje, samotność, chwilowe zastrzyki szczęścia.

W pewnym wieku kiedy szuka się partnera, a nie jednorazówki, każdy jest po przejściach. Jedni lżejszych, drudzy nieco cięższych. Jedni się pozbierali raz dwa, a inni żyli tym jeszcze do niedawna. Te przeżycia to otwarcie furtki. Na nowe związki, w których możesz być totalnie szczęśliwa. Albo już jesteś. Nie wiedziałabyś tego, co wiesz teraz. Nie miałabyś punktów odniesienia, które warto mieć. Doświadczeń, które przecież zdobywamy na różnych płaszczyznach, nie tylko z związkach.

Doświadczenia mają swoje plusy

I to właśnie o nie chodzi. Często robimy coś na czuja, czekając na to czy się zaraz rozwali czy jednak nie. Podejmujemy decyzję. Odwracamy się od czegoś, żeby pójść przodem. Zdobywanie doświadczenia jest o wiele lepsze niż nie robienie nic. Niż czekanie z założonymi rękoma z lenistwa albo chowania się przed czymś z lęku.

I zajebisty jest fakt, że jesteś w tym miejscu. To znaczy, że nie tracisz czasu na to, na co nie warto. To, że wiesz jak ma nie być, może być początkiem do stworzenia w głowie tego jak ma być.

Widzisz? Może gdybyś swojego czasu nie nazwała kogoś tępym chujem, to nie byłabyś teraz tu gdzie jesteś.

***

Siedzimy na oparciach ławki i patrzymy na krajobraz naszego miasta. We are the lucky ones, we are. Nucę pod nosem. Choć to już nieaktualne. Jakoś szybko poszło. Tyle razy myślałam: czas zakończyć tę farsę. W trakcie zakupów. W trakcie gotowania. W trakcie patrzenia na innych mężczyzn. W trakcie patrzenia na Niego. Farsa skończona.

 • http://www.woliszpolish.pl/ Woliszpolish.pl

  Doświadczenia są bardzo ważne, a ja to w ogóle wierzę, że wszystko dzieje się po coś…Dokładnie jak Ty i ta historia z nazwaniem kogoś tępym chujem;)

 • Aleksandra Kramkowska

  Święta prawda!

 • http://monotematycznaona.pl • MonotematycznaOna •

  Całe życie się czegoś uczymy, a czasem i tak nie jesteśmy w stanie poznać tej tajemnej sztuki do końca. Pozostaje nam tylko próbowanie i wyciąganie wniosków. Choć z tym drugim wielu ludzi ma problem.

  • http://www.siadamipisze.pl Rozi

   Dokładnie, czasem ciężko samemu wyciągnąć wnioski, a co dopiero prawidłowe.

 • http://pseudointelektualna.blogspot.com/ Pseudointelektualna

  Myślę, że to czego się nauczymy zależy od nas samych, jak bardzo jesteśmy dojrzali i zdystansowani. Mimo, że mój pierwszy związek zakończył się prawie 4 lata temu to zaskakujące jest to, że niektóre rzeczy za które jestem wdzięczna odkrywam dopiero teraz.

 • http://dokawyblog.pl Do kawy blog

  Bardzo dobry tekst! Kwestia pierwszego zawodu miłosnego, tego pierwszego „ała” jest bardzo bolesna. Oczywiście jest milion przykładów, kiedy przepracujesz stratę, na to jak wiele to w życiu zmieniło i jak bardzo było pomocne. Najgorszy jest etap przed „tępym chujem”, czyli biadolenie o tym, jaki on wspaniały i jak to życia już po nim nie ma. Z tego chyba się wyrasta potem, nie jednak z powodu wieku, a właśnie doświadczeń. Nigdy nie będzie nas już tak samo bolało jak za tym pierwszym kopem w tyłek.